Jak správně zaměřit garnýže
Velice důležité po výběru vhodného typu garnýží je taktéž jejich správné zaměření. V případě, že zvolíte garnýže delší, nic hrozného se neděje, jelikož všechny garnýže lze bez problému jednoduše zkrátit. V opačném případě ovšem nastává problém a přestože se dají garnýže vyměnit, vznikají zbytečné starosti..
Jinak se zaměřují garnýže jednotyčové a jinak dvoutyčové u kterých počítáme se zavěšním nejen záclon, ale i závěsů a proto je zde nutné dostatečné přidání na závěsy, aby nám v místnosti vynikly.
Jednotyčové garnýže :
U jednotyčových garnýží dřevěných i kovových je zaměření stejné. K naměřené šířce okenního otvoru připočítáme z každé strany 20 - 30 cm. Garnýže se standardně zavěšují 10 - 15 cm nad okenní otvor.
Dvojtyčové garnýže :
Zaměření dvojtyčových garnýží je stejné jako u jednotyčových garnýží, jen tyče musí být s dostatečným přídavkem na závěsy.K naměřené šířce okenního otvoru doporučujeme přidat 30 - 60 cm z každé strany.
Kolejnicové garnýže
Kolejnicové garnýže zaměřujeme stejně jako dřevené garnýže, ale zde máme několik dalších možností.
- zaměříme stejně jako dřevěné garnýže
- zaměříme stejně jako dřevěné garnýže a použijeme zakončovací oblouky
- garnýže zaměříme po celé šířce místnosti ( tento typ se často používá v hotelech a často se i kolejnice zapouští do sadrokartonu a nejsou vidět )